سیستم IPTV

امروزه بر کسی پوشیده نیست که فن آوری اطلاعات ( IT ) با سرعت هر چه تمام تر در حال گسترش بوده و به وجوه مختلف زندگی انسان ها وارد شده است و در جهت هر چه بهتر شدن آن تأثیر گذار بوده است. گروهی از صنایع که به انحاء مختلف از تکنولوژی IT بهره می جویند، صنایع گردشگری و هتلداری، بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی و ... می باشد.
همه این گروه ها می توانند از یک تکنولوژی جدید دیگر در حوزه IT نیز استفاده کنند: تکنولوژی IPTV. تکنولوژی IPTV این امکان را فراهم می آورد که گردشگرانی که در هتل ها مهمانند، بیمارانی که دوره درمان خود را در بیمارستان ها سپری می کنند و ساکنان مجتمع های مسکونی با دنیای وسیعی از امکانات و قابلیت ها روبرو شوند. به عنوان مثال دیگر مهمانان یک هتل مجبور نیستند از بین چند کانال محدود یکی را انتخاب کنند بلکه قادرند در یک مجموعه بی شمار از فیلم یا موسیقی به جستجو بپردازند و برنامه مورد علاقه خود را (مستقل از دیگر افراد) انتخاب کنند، یا به مشاهده یک برنامه تلویزیونی زنده که زمان پخش آن گذشته است بپردازند و ...
این امکانات و امکانات متعدد دیگر همگی توسط سیستم IPTV فراهم می آیند و بدیهی است این سیستم می تواند یک منبع درآمد جانبی برای صاحبان هتل ها، بیمارستان ها یا مجتمع های مسکونی و ... باشد.
در ادامه، سرویس های متنوع IPTV و روش های درآمد زایی حاصل از آن را بیشتر بررسی می کنیم.

سیستم iptv

خدمات و سرویس های IPTV

 • پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی : Live TV و Time-Shifted TV
 • به عنوان اولین قابلیت IPTV، این سیستم می تواند شبکه های مختلف تلویزیونی و رادیویی را از فرستنده های مختلف دریافت کرده و در اختیار کاربران قرار دهد. فرستنده هایی که سیستم IPTV می تواند برنامه های آنها را دریافت کند، شامل فرستنده های پخش دیجیتال زمینی DVB-T (که هم اکنون 18 شبکه تلویزیونی و 15 شبکه رادیویی ملی را پخش می کنند) و همچنین کلیه فرستنده های ماهواره ای DVB-S می باشد. افزون بر امکان مشاهده شبکه های تلویزیونی، سیستم IPTV به کاربران این امکان را می دهد که کنترل برنامه های تلویزیونی را در اختیار بگیرد به این صورت که کاربر می تواند برنامه مورد علاقه خود را به صورت دستی یا از پیش برنامه ریزی شده ضبط کند تا در آینده مشاهده کند. بنابراین در صورت گذشتن زمان پخش یک برنامه دیگر آن برنامه از دست رفته نیست.
  نهایتاً با استفاده از سیستم IPTV، دیگر نیازی به نصب سیستم آنتن مرکزی و کابل کشی های مربوطه نمی باشد.

 • پخش فیلم و موسیقی درخواستی: VoD, MoD
 • این ویژگی، یعنی پخش فیلم یا موسیقی مطابق درخواست کاربر، شاید مهمترین ویژگی سیستم IPTV باشد. در این سیستم کاربران به بانک گسترده ای از فیلم ها، سریال ها، برنامه-های مستند و همچنین انواع موسیقی دسترسی دارند و می توانند پس از جستجو، نسبت به گزینش و مشاهده فیلم یا شنیدن موسیقی مورد علاقه خود اقدام نمایند. این سیستم کاملاً شخصی است، بدین معنی که در حالی که یک کاربر در حال مشاهده فیلم یا سریال مورد علاقه خود است کاربر دیگر می تواند به طور کاملاً مستقل، مشغول شنیدن موسیقی مورد علاقه خود باشد.
  از دیگر ویژگی های این سرویس، امکان نمایش فیلم ها به صورت چند زبانی یا چند زیرنویس، امکان دسته بندی فیلم ها یا موسیقی ها، امکان امتیاز دهی و نظر دهی کاربران در مورد یک فیلم یا موسیقی مورد نظر و ... می باشد.
  نهایتاً مدیر شبکه IPTV قادر است به طور متناوب بانک فیلم و موسیقی خود را با قرار دادن جدیدترین فیلم ها و موسیقی ها به روزرسانی کند به طوری که کلیه کاربران بتوانند بلافاصله به فیلم و موسیقی جدید دسترسی داشته باشند.

 • اینترنت روی تلویزیون Internet on TV
 • هم اکنون بسیاری از هتل ها و مراکز اقامتی سرویس اینترنت را به کاربران خود ارائه می دهند و کاربران می توانند با استفاده از لپ تاب خود به شبکه اینترنت متصل شوند. لیکن سیستم IPTV قادر است سرویس اینترنت را روی تلویزیون ارائه دهد به طوری که کاربران با استفاده از کنترل از راه دور تلویزیون یا صفحه کلید بی سیم به گشت و گذار در اینترنت روی صفحه تلویزیون بپردازند و دیگر نیازی به حمل لپ تاب جهت استفاده از اینترنت نمی باشد.
  بدیهی است در صورت تمایل، کاربر می تواند لپ تاب خود را به شبکه IPTV متصل کند و بدین طریق به اینترنت متصل گردد.

 • سیستم تلفن VoIP
 • همچون اینترنت، این امکان وجود دارد که از زیرساخت IPTV جهت ارائه سرویس تلفن استفاده کرد که البته نیاز به گوشی های تلفن خاصی بنام IP-Phone می باشد.
  بدیهی است اگر از شبکه IPTV جهت برقراری زیرساخت تلفن استفاده شود، دیگر نیازی به سیستم تلفن سانترال و کابل کشی مربوطه نمی باشد.

 • نظارت مدار بسته CCTV
 • با اختصاص یک کانال سیستم IPTV به کاربردهای نظارتی، می توان تصاویر دریافتی از دوربین های مدار بسته ای که در محل های مجاز (مانند راهروها، لابی ساختمان، پارکینگ و ... ) نصب شده است، در اختیار هر یک از کاربران قرار گیرد.

 • ارائه سرویس های ویژه Value Added Services
 • با استفاده از قابلیت ارتباط دو سویه ای که سیستم IPTV فراهم می کند، امکان ارائه سرویس های متـنوعی بر روی دستگاه های تلویزیون در سیستم IPTV فراهم می آید که برخی از آنها عبارتنداز :
  مدیریت مجموعه می تواند لیستی از خدمات خانه داری (House Keeping) را به همراه هزینه هر یک ارائه کند و کاربران می توانند پس از مشاهده و انتخاب سرویس مورد نظر، از روی تلویزیون سفارش خود را ارسال کنند.
  مدیریت مجموعه می تواند پیام های خود را از طریق سیستم IPTV به هر کاربر ارسال کند. پیام هایی نظیر: خوش آمد گویی، یادآوری زمان تخلیه، اطلاعات گردشگری و جغرافیایی شهر محل اقامت، اطلاعات امکانات هتل،...
  مدیریت مجموعه می تواند صورت حساب مشتری را از طریق سیستم IPTV به اطلاع هر کاربر برساند و کاربر نیز می تواند از طریق همین سیستم نسبت به پرداخت هزینه و تسویه حساب اقدام کند.

 • تبلیغات Advertising
 • مدیر سیستم IPTV می تواند نسبت به ارائه تبلیغات شرکت های مختلف روی سیستم خود اقدام نماید و از این طریق برای مجموعه درآمد زایی کند. به عنوان مثال اگر سیستم IPTV برای یک هتل نصب شده باشد، هتل مورد نظر می تواند پس از عقد قرارداد نسبت به تبلیغ محصولات و خدمات شرکت هایی نظیر کرایه اتومبیل، آژانس های مسافرتی، شرکت خدمات گردشگری، رستوران ها و مراکز خرید و ... و به طور کلی شرکتهایی که عموماً مورد نیاز مسافران هتل ها هستند، اقدام نماید.

سیستم iptv

درآمد زایی سیستم IPTV

با توجه به اینکه سیستم IPTV (مشابه اکثر سیستم های الکترونیکی و IT) هزینه نگهداری و تعمیر بسیار کمی دارد، می تواند محل درآمد مهمی برای مجموعه باشد. امکانات درآمدزایی عبارتنداز:

 • مدیر شبکه می تواند در قبال دریافت هزینه ای ثابت و مشخص، امکان دسترسی به کلیه سرویس های IPTV را برای مدت مشخصی فراهم آورد.
 • مدیر شبکه برای هر سرویس (مشاهده فیلم یا شنیدن موسیقی، استفاده از اینترنت و ... ) هزینه خاصی را مشخص می کند که کاربر پس از آگاهی از آن، سرویس مورد نظر را انتخاب می کند.
 • نهایتاً، مدیر شبکه ممکن است تصمیم بگیرد کلیه خدمات IPTV را به طور رایگان در اختیار مشتری قرار دهد و از آنجائی که هتل و ... مجهز به سیستم IPTV رایگان است، تعداد مشتری ها و مراجعه کنندگان افزایش یافته و از طریق افزایش مشتری ها (که ناشی از سیستم IPTV است) درآمد مجموعه افزایش خواهد یافت.

فیلم سیستم IPTV

در فیلم زیر می توانید توضیحات كامل در باره سیستم IPTV را مشاهده نمایید

فیلم سیستم IPTV

در فیلم زیر می توانید توضیحات كامل در باره سیستم IPTV را مشاهده نمایید