سيستم IPTV

امروزه بر کسي پوشيده نيست که فن آوري اطلاعات ( IT ) با سرعت هر چه تمام تر در حال گسترش بوده و به وجوه مختلف زندگي انسان ها وارد شده است و در جهت هر چه بهتر شدن آن تأثير گذار بوده است. گروهي از صنايع که به انحاء مختلف از تکنولوژي IT بهره مي جويند، صنايع گردشگري و هتلداري، بيمارستان ها، مجتمع هاي مسکوني و ... مي باشد.
همه اين گروه ها مي توانند از يک تکنولوژي جديد ديگر در حوزه IT نيز استفاده کنند: تکنولوژي IPTV. تکنولوژي IPTV اين امکان را فراهم مي آورد که گردشگراني که در هتل ها مهمانند، بيماراني که دوره درمان خود را در بيمارستان ها سپري مي کنند و ساکنان مجتمع هاي مسکوني با دنياي وسيعي از امکانات و قابليت ها روبرو شوند. به عنوان مثال ديگر مهمانان يک هتل مجبور نيستند از بين چند کانال محدود يکي را انتخاب کنند بلکه قادرند در يک مجموعه بي شمار از فيلم يا موسيقي به جستجو بپردازند و برنامه مورد علاقه خود را (مستقل از ديگر افراد) انتخاب کنند، يا به مشاهده يک برنامه تلويزيوني زنده که زمان پخش آن گذشته است بپردازند و ...
اين امکانات و امکانات متعدد ديگر همگي توسط سيستم IPTV فراهم مي آيند و بديهي است اين سيستم مي تواند يک منبع درآمد جانبي براي صاحبان هتل ها، بيمارستان ها يا مجتمع هاي مسکوني و ... باشد.
در ادامه، سرويس هاي متنوع IPTV و روش هاي درآمد زايي حاصل از آن را بيشتر بررسي مي کنيم.

سیستم iptv

خدمات و سرويس هاي IPTV

1- پخش شبکه هاي تلويزيوني و راديويي : Live TV و Time-Shifted TV

به عنوان اولين قابليت IPTV، اين سيستم مي تواند شبکه هاي مختلف تلويزيوني و راديويي را از فرستنده هاي مختلف دريافت کرده و در اختيار کاربران قرار دهد. فرستنده هايي که سيستم IPTV مي تواند برنامه هاي آنها را دريافت کند، شامل فرستنده هاي پخش ديجيتال زميني DVB-T (که هم اکنون 18 شبکه تلويزيوني و 15 شبکه راديويي ملي را پخش مي کنند) و همچنين کليه فرستنده هاي ماهواره اي DVB-S مي باشد. افزون بر امکان مشاهده شبکه هاي تلويزيوني، سيستم IPTV به کاربران اين امکان را مي دهد که کنترل برنامه هاي تلويزيوني را در اختيار بگيرد به اين صورت که کاربر مي تواند برنامه مورد علاقه خود را به صورت دستي يا از پيش برنامه ريزي شده ضبط کند تا در آينده مشاهده کند. بنابراين در صورت گذشتن زمان پخش يک برنامه ديگر آن برنامه از دست رفته نيست.
نهايتاً با استفاده از سيستم IPTV، ديگر نيازي به نصب سيستم آنتن مرکزي و کابل کشي هاي مربوطه نمي باشد.

2- پخش فيلم و موسيقي درخواستي: VoD, MoD

اين ويژگي، يعني پخش فيلم يا موسيقي مطابق درخواست کاربر، شايد مهمترين ويژگي سيستم IPTV باشد. در اين سيستم کاربران به بانک گسترده اي از فيلم ها، سريال ها، برنامه-هاي مستند و همچنين انواع موسيقي دسترسي دارند و مي توانند پس از جستجو، نسبت به گزينش و مشاهده فيلم يا شنيدن موسيقي مورد علاقه خود اقدام نمايند. اين سيستم کاملاً شخصي است، بدين معني که در حالي که يک کاربر در حال مشاهده فيلم يا سريال مورد علاقه خود است کاربر ديگر مي تواند به طور کاملاً مستقل، مشغول شنيدن موسيقي مورد علاقه خود باشد.
از ديگر ويژگي هاي اين سرويس، امکان نمايش فيلم ها به صورت چند زباني يا چند زيرنويس، امکان دسته بندي فيلم ها يا موسيقي ها، امکان امتياز دهي و نظر دهي کاربران در مورد يک فيلم يا موسيقي مورد نظر و ... مي باشد.
نهايتاً مدير شبکه IPTV قادر است به طور متناوب بانک فيلم و موسيقي خود را با قرار دادن جديدترين فيلم ها و موسيقي ها به روزرساني کند به طوري که کليه کاربران بتوانند بلافاصله به فيلم و موسيقي جديد دسترسي داشته باشند.

3- اينترنت روي تلويزيون Internet on TV

هم اکنون بسياري از هتل ها و مراکز اقامتي سرويس اينترنت را به کاربران خود ارائه مي دهند و کاربران مي توانند با استفاده از لپ تاب خود به شبکه اينترنت متصل شوند. ليکن سيستم IPTV قادر است سرويس اينترنت را روي تلويزيون ارائه دهد به طوري که کاربران با استفاده از کنترل از راه دور تلويزيون يا صفحه کليد بي سيم به گشت و گذار در اينترنت روي صفحه تلويزيون بپردازند و ديگر نيازي به حمل لپ تاب جهت استفاده از اينترنت نمي باشد.
بديهي است در صورت تمايل، کاربر مي تواند لپ تاب خود را به شبکه IPTV متصل کند و بدين طريق به اينترنت متصل گردد.

4- سيستم تلفن VoIP

همچون اينترنت، اين امکان وجود دارد که از زيرساخت IPTV جهت ارائه سرويس تلفن استفاده کرد که البته نياز به گوشي هاي تلفن خاصي بنام IP-Phone مي باشد.
بديهي است اگر از شبکه IPTV جهت برقراري زيرساخت تلفن استفاده شود، ديگر نيازي به سيستم تلفن سانترال و کابل کشي مربوطه نمي باشد.

5- نظارت مدار بسته CCTV

با اختصاص يک کانال سيستم IPTV به کاربردهاي نظارتي، مي توان تصاوير دريافتي از دوربين هاي مدار بسته اي که در محل هاي مجاز (مانند راهروها، لابي ساختمان، پارکينگ و ... ) نصب شده است، در اختيار هر يک از کاربران قرار گيرد.

6- ارائه سرويس هاي ويژه Value Added Services

با استفاده از قابليت ارتباط دو سويه اي که سيستم IPTV فراهم مي کند، امکان ارائه سرويس هاي متـنوعي بر روي دستگاه هاي تلويزيون در سيستم IPTV فراهم مي آيد که برخي از آنها عبارتنداز :

  • مديريت مجموعه مي تواند ليستي از خدمات خانه داري (House Keeping) را به همراه هزينه هر يک ارائه کند و کاربران مي توانند پس از مشاهده و انتخاب سرويس مورد نظر، از روي تلويزيون سفارش خود را ارسال کنند.
  • مديريت مجموعه مي تواند پيام هاي خود را از طريق سيستم IPTV به هر کاربر ارسال کند. پيام هايي نظير: خوش آمد گويي، يادآوري زمان تخليه، اطلاعات گردشگري و جغرافيايي شهر محل اقامت، اطلاعات امکانات هتل،...
  • مديريت مجموعه مي تواند صورت حساب مشتري را از طريق سيستم IPTV به اطلاع هر کاربر برساند و کاربر نيز مي تواند از طريق همين سيستم نسبت به پرداخت هزينه و تسويه حساب اقدام کند.

7- تبليغات Advertising

مدير سيستم IPTV مي تواند نسبت به ارائه تبليغات شرکت هاي مختلف روي سيستم خود اقدام نمايد و از اين طريق براي مجموعه درآمد زايي کند. به عنوان مثال اگر سيستم IPTV براي يک هتل نصب شده باشد، هتل مورد نظر مي تواند پس از عقد قرارداد نسبت به تبليغ محصولات و خدمات شرکت هايي نظير کرايه اتومبيل، آژانس هاي مسافرتي، شرکت خدمات گردشگري، رستوران ها و مراکز خريد و ... و به طور کلي شرکتهايي که عموماً مورد نياز مسافران هتل ها هستند، اقدام نمايد.

سیستم iptv

درآمد زايي سيستم IPTV

با توجه به اينکه سيستم IPTV (مشابه اکثر سيستم هاي الکترونيکي و IT) هزينه نگهداري و تعمير بسيار کمي دارد، مي تواند محل درآمد مهمي براي مجموعه باشد. امکانات درآمدزايي عبارتنداز:

  • مدير شبکه مي تواند در قبال دريافت هزينه اي ثابت و مشخص، امکان دسترسي به کليه سرويس هاي IPTV را براي مدت مشخصي فراهم آورد.
  • مدير شبکه براي هر سرويس (مشاهده فيلم يا شنيدن موسيقي، استفاده از اينترنت و ... ) هزينه خاصي را مشخص مي کند که کاربر پس از آگاهي از آن، سرويس مورد نظر را انتخاب مي کند.
  • نهايتاً، مدير شبکه ممکن است تصميم بگيرد کليه خدمات IPTV را به طور رايگان در اختيار مشتري قرار دهد و از آنجائي که هتل و ... مجهز به سيستم IPTV رايگان است، تعداد مشتري ها و مراجعه کنندگان افزايش يافته و از طريق افزايش مشتري ها (که ناشي از سيستم IPTV است) درآمد مجموعه افزايش خواهد يافت.

فيلم سیستم IPTV

  • در فيلم زير مي توانيد توضيحات كامل در باره سيستم IPTV را مشاهده نماييد